A fascia létezéséről már több mint 2000 éve tudunk,ám sokáig nem ismertük fel a jelentőségét. Az ultrahang-diagnosztika fejlődésével azonban rájöttünk, milyen hihetetlenül sokoldalú szerepet tölt be a testben. Gyakorlatilag minden szervünket és szervrendszerünket fascia burkolja, mozgásszervrendszerünkben is jelentős feladatokat lát el.
Sokan az SMR-henger használatával azonosítják a fasciatréninget, tévesen. A fasciatréning rendkívül sokoldalú eljárás, melynek hat fő pillérét a légzőgyakorlatok, a propriocepció-fejlesztés, az SMR-eszközökkel végzett gyakorlatok, a rugalmasságnövelés, a fasciatonizálás és a stretching alkotják.
A fasciatréningnek szerves része a megfelelő légzés elsajátítása, a propriocepció-fejlesztés és a core helyreállítása. Az SMR-eszközök segítségével elsősorban a mozgásterjedelem visszaállítását célozhatjuk meg, a dinamikus gyakorlatok pedig a fascia elasztikus tárolókapacitását javítják. Fontos az izmot körülvevő izompólya tonizálása, vamaint a fascia ellenállásos nyújtása is.